Dermatologia estetyczna: Peelingi
Peeling (ang. złuszczanie) jest to zniszczenie zmian chorobowych lub defektów kosmetycznych, znajdujących się nie tylko w naskórku, ale także w skórze właściwej. Ogólnymi wskazaniami do peelingów medycznych są: trądzik, blizny potrądzikowe, nieregularne przebarwienia, fotostarzenie skóry.
Kwas glikolowy należy do alfa-hydroksykwasów. W środowisku naturalnym występuje w soku z trzciny cukrowej. W zabiegu tym wykorzystywane są kwasy w wysokich stężeniach 50-70%. W zależności od stężenia powodują nie tylko złuszczenie naskórka, ale także nawilżenie skóry oraz pobudzają komórki skóry właściwej do produkcji substancji podporowych skóry - kolagenu i elastyny. Peelingi kwasem glikolowym, pobudzając procesy regeneracyjne, doprowadzają do zmniejszenia drobnych zmarszczek, rozjaśnienia, zmniejszenia przebarwień, co wyraźnie poprawia wygląd skóry.
Kwas pirogronowy należy do alfa-ketonokwasów.
W środowisku naturalnym jest obecny w jabłkach, sfermentowanych owocach, occie. Peeling kwasem pirogronowym ma działanie złuszczające. Dobrze wnika wgłąb mieszka włosowo-łojowego, ma właściwości bakteriostatyczne, reguluje wydzielanie łoju, co zmniejsza łojotok skóry trądzikowej. Ponadto na poziomie skóry właściwej stymuluje powstawanie kolagenu i elastyny, zmniejszając drobne zmarszczki i poprawiając wygląd skóry.
Peeling na bazie kwasu trójchlorooctowego o niskim stężeniu. Zawiera dodatkowo kwas askorbinowy.
Procedura peelingu kwasem trójchlorooctowym jest dobierana indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta i wymaga ściśle określonego postępowania pozabiegowego.
Kwas migdałowy należy do alfa-hydroksykwasów. Otrzymuje się go z gorzkich migdałów. Jest substancją nietoksyczną. Ma działanie kosmetyczne oraz bakteriobójcze. Peelingi kwasem migdałowym poprawiają stan skóry ze zmarszczkami, przebarwieniami, ale nie wywołują uczucia dyskomfortu. Ze względu na właściwości bakteriobójcze można je stosować u chorych z trądzikiem pospolitym z obecnością zaskórników i krost zapalnych. Po zabiegu złuszczanie skóry jest niewielkie i mało widoczne. Peeling daje natychmiastowy efekt świetlistości i oczyszczenia skóry, nie wyłącza pacjenta z życia codziennego.
Kwas migdałowy nie uwrażliwia skóry na słońce i dlatego może być stosowany przez cały rok, a także - ze względu na brak ryzyka wystąpienia przebarwień - u osób z wysokim fototyp
Peeling zawierający kwas salicylowy należący do beta-hyroksykwasów (BHA). Działa złuszczająco, usuwając zbędny zrogowaciały naskórek, co indukuje proces odnowy skóry, zwiększa jej napięcie, redukuje zmarszczki. Ma działanie przeciwzapalne, wnika głęboko wgłąb mieszka włosowo-łojowego, co ma znaczenie przy leczeniu trądziku. Oczyszcza skórę z zaskórników, zmniejsza łojotok.
Peeling przeciwstarzeniowy. Posiada własciwosci antyoksydacyjne, niweluje wolne rodniki, redukuje stres. Otrzymywany jest z naturalnych produktów roslinnych takich jak ziarna ryżu i kukurydzy, nasion drzew iglastych oraz z kory. Stanowi doskonalą bazą do pozostałych peelingów, pogłębiając ich działanie. Zapobiega i koryguje fotostarzenie oraz starzenie środowiskowe..